fbpx

Kwartet Smyczkowy Pakamera tworzą muzycy związani z wrocławskim Narodowym Forum Muzyki, laureaci konkursów muzycznych, m. in. Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie oraz Klangbrücke w Monachium.

 

Jako członkowie orkiestry Kameralnej Leopoldinum współpracują z wybitnymi artystami – występowali m. in. z Jerzym Maksymiukiem, Piotrem Anderszewskim, Günterem Pichlerem, koncertowali w ramach prestiżowych festiwali muzycznych (Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Festival Europalia w Brukseli, Pablo Casals Festival w Prades). Artyści łączą umiejętności kształtowane pod okiem najwybitniejszych kameralistów z wyobraźnią muzyczną i otwartością na różne gatunki muzyczne. Zespół wykonuje zarówno muzykę poważną, jak i rozrywkową i filmową. Muzycy kwartetu mają na swoim koncie dużą ilość nagrań dla potrzeb kina, teatru i telewizji oraz występy na płytach artystów sceny rozrywkowej (Micromusic, Katarzyna Groniec, Katarzyna Nosowska).

 

 

Aleksandra Pawłowska – skrzypce

Dorota Pindur – skrzypce

Monika Młynarczyk – altówka

Monika Łapka – wiolonczela

programy

Muzyka z ekranu

 

Mamy przyjemność zaproponować Państwu koncert muzyki filmowej, który przypomni najpiękniejsze i najpopularniejsze melodie z dużego i małego ekranu. Wzruszymy Państwa pełną uroku atmosferą Paryża „Amelii”, zaczarujemy tematami z „Harry’ego Pottera”, przerazimy mrocznym klimatem utworów z filmów „Psychoza” i „Dziecko Rosemary” oraz przywołamy wstrząsające realia wojny ścieżką dźwiękową z „Listy Schindlera”. Zaprezentujemy także tematy z polskich i zagranicznych seriali oraz wielkich kinowych produkcji takich jak „Gwiezdne Wojny” czy „Indiana Jones”.

Koncert kwartetu Pakamera to nie tylko muzyczna uczta. Wykonywane przez nas utwory przeplatane będą komentarzami, dzięki którym słuchacze poznają szereg ciekawostek dotyczących historii kina i jego twórców.

 

W programie znajdą się melodie z filmów:

– „Gwiezdne Wojny”

– „Harry Potter”

– „Ojciec Chrzestny”

– „Love Story”

– „Rocky”

– „Dziecko Rosemary”

– „Trędowata”

i wiele innych.

 

Czas trwania koncertu: 70 minut (bez przerwy)

 

Pory roku

 

Antonio Vivaldi – ze względu na rudy kolor włosów zwany Czerwonym Księdzem – oprócz kapłaństwa poświęcił się działalności artystycznej, stając się wybitnym skrzypkiem i kompozytorem. Stworzył utwór, który jest nie tylko największym arcydziełem baroku, lecz również najbardziej popularnym utworem skrzypcowym wszech czasów.

Efektowna i błyskotliwa partia solisty zawiera wiele oryginalnych efektów brzmieniowych znakomicie odmalowujących dźwięki przyrody. Z kolei partia orkiestry to przepiękne, uwielbiane przez publiczność tematy.

       Wirtuoz skrzypiec Jacek Ropski zaprezentuje swoją interpretację „Czterech pór roku” w wersji na skrzypce i kwartet smyczkowy, z towarzyszeniem zespołu Pakamera.

 

Program:

  1. Puccini – „Chryzantemy”
  2. Vivaldi – „Cztery Pory Roku”
  3. Sarasate – „Melodie Cygańskie”

 

Czas trwania koncertu: 60 minut (bez przerwy).

Jacek Ropski

– uczeń Antoniego Cofalika, Antje Weithaas w berlińskim Universität der Künste oraz Bartosza Bryły we wrocławskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2005.

Jest zdobywcą nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych: w Katowicach, Sosnowcu, Wrocławiu, Krakowie, Elblągu, Poznaniu, Warszawie, Sankt-Petersburgu.

Był uczestnikiem Konkursu Wykonań Muzycznych w Genewie, Konkursu im. Georga Kulenkampfa w Kolonii, Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli, Konkursu im. Niccolo Paganiniego w Genui, finalistą Konkursu im. Maxa Rostala w Berlinie oraz półfinalistą Konkursu im. Henryka Wieniawskiego  w Poznaniu.

Jako solista występował na wielu renomowanych festiwalach i koncertach zarówno w kraju, jak i zagranicą (m.in. Schleswig-Holstein Musik Festival, Kammermusik Podium Braunschweig, Dni Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, Mistrzowie Wiolinistyki w Zielonej Górze ). Występował z towarzyszeniem orkiestr Filharmonii Krakowskiej, Zabrzańskiej, Zielonogórskiej, Szczecińskiej, orkiestrą Filharmonii w Sankt-Petersburgu, Hamburger Symphoniker, Gliwicką oraz Raciborską Orkiestrą Kameralną, Kammerorchester Hannover a także z Orkiestrą Kameralną Filharmonii w Kirovogradzie.

Na potrzeby Programu II Polskiego Radia dokonał nagrania koncertu skrzypcowego Piotra Czajkowskiego z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Andrzeja Straszyńkiego, a w 2016 roku nakładem wydawnictwa Wratislavia Productions ukazała się jego płyta CD z muzyką kompozytorów polskich Paderewski / Gąsieniec / Stolpe.

Moniuszko Remastered

W 200 rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki prezentujemy Państwu projekt Moniuszko Remastered, który w lekkiej, rozrywkowej formie przedstawi muzykę oraz sylwetkę wybitnego polskiego kompozytora.

 

Stanisław Moniuszko to przede wszystkim twórca polskiej opery narodowej – znane i uwielbiane arie z „Halki” i „Strasznego Dworu” zabrzmią w zaskakujących, uwspółcześnionych wersjach. Nie zabraknie również porywających mazurów i tańców góralskich oraz wspaniałych pieśni Moniuszki, takich jak „Prząśniczka” czy „Pieśń Wieczorna”, które wykonane zostaną w autorskiej wersji na kwartet smyczkowy z udziałem sopranistki.

W programie koncertu znajdzie się też pierwszy Kwartet smyczkowy d-moll – utwór charakteryzujący się typową dla Moniuszki śpiewnością i prostotą. Jest to młodzieńcze dzieło kompozytora, miało jednak wielki wpływ na rozwój polskiej muzyki kameralnej.

 

Moniuszko Remastered to projekt multimedialny z elementami edukacyjnymi –  inspirowane muzyką wizualizacje i ścieżka audio przybliżą publiczności życie i twórczość kompozytora.

 

Czas trwania koncertu: 70 minut (bez przerwy)

Agnieszka Drożdżewska

(sopran) ukończyła Akademię Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Wielokrotnie występowała jako solistka i kameralistka. Ma na swym koncie liczne koncerty w kraju i za granicą, m. in. w Dreźnie, Görlitz, Hamburgu, Hanowerze, berlińskim Konzerthaus oraz w Pradze). Występowała także podczas ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwali muzycznych (Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Maj z muzyką dawną, Festiwal Muzyki Wiedeńskiej, Leo Festival we Wrocławiu, Haendel-Festspiele w Halle, Young Euro Classic w Hamburgu i Berlinie). Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień na krajowych i zagranicznych konkursach wokalnych (Rzym, Verona, Montecosaro, Trnava). W swoim dorobku posiada nagrania płytowe dla serii Jasnogórska Muzyka Dawna z muzyką Józefa Elsnera (DUX, 2007, nominacja do nagrody muzycznej Fryderyk) oraz Amandusa Ivanschiza (Musicon, 2011). Dokonała także współczesnych prawykonań utworów kompozytorów wrocławskich i śląskich XVIII i XIX wieku. W 2010 r. otrzymała tytuł doktora nauk o sztuce w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta. Specjalizuje się w badaniach nad dawną muzyką operową na Śląsku.

Arcydzieła muzyki poważnej

Arcydzieła Muzyki Poważnej to koncert, który oczaruje nie tylko wytrawnych melomanów. W programie znajdują się powszechnie znane dzieła najwybitniejszych twórców, które do dziś nie utraciły swej popularności i niewątpliwego uroku.

 

W programie między innymi:

– W. A. Mozart – „Eine kleine Nachtmusik”

– G. Bizet – „Habanera” z opery „Carmen”

– J. S. Bach – „Aria na strunie G”

– A. Dworzak – „Humoreska”

– L. Boccherini – Menuet

– P. Czajkowski – „Walc Kwiatów” z baletu „Dziadek do orzechów”

– J. Strauss – „Polka Pizzicato”

 

Czas trwania koncertu: ok. 70 minut (bez przerwy)

Koncert karnawałowy

 

W gorącym okresie karnawału pragniemy zaprezentować Państwu wyjątkowy koncert, który rozpali zmysły i porwie do tańca. Wykonamy znane i uwielbiane walce i polki, które przeniosą Państwa do wystawnych sal balowych Wiednia. Zagramy namiętne tanga, które przywołają zmysłową atmosferę Argentyny. Usłyszą Państwo również utrzymane w tanecznym rytmie przepiękne utwory znane z ulubionych filmów, które sprawią, że wieczór ten będzie niezapomniany i pełen wzruszeń.

 

W programie między innymi:

– Tango z filmu „Zapach Kobiety”

– „Nad pięknym modrym Dunajem” i inne wiedeńskie walce i polki

– „Usta milczą, dusza śpiewa”

– Walc z filmu „Noce i dnie”

– Walc z filmu „Trędowata”

– „Libertango” Astora Piazzolli

i inne karnawałowe przeboje.

 

Czas trwania: ok. 70 minut (bez przerwy)

Koncert świąteczny

 

Zapraszamy Państwa na pełen wzruszeń grudniowy koncert kwartetu smyczkowego Pakamera. Zagramy najpiękniejsze kolędy, pastorałki oraz popularne i uwielbiane świąteczne przeboje. Nasza muzyka wprawi Państwa w pełen ciepła i miłości nastrój Bożego Narodzenia.

 

W programie koncertu znajdą się kolędy z Polski i Świata oraz świąteczne piosenki, m. in. „We wish You a Merry Christmas”, „White Christmas”, „Let It Snow”, „Winter Wonderland”, „Jest taki dzień”.

 

Czas trwania programu: ok. 50 minut (bez przerwy).

Muzyka polska

Koncert „Muzyka Polska” to spotkanie z kompozytorami, którzy zdobyli uznanie i popularność nie tylko w kraju, lecz także w salach koncertowych całego świata.

Stanisław Moniuszko to twórca polskiej opery narodowej, autor uwielbianej przez publiczność „Halki”, „Strasznego Dworu” oraz wielu wspaniałych pieśni opartych na tekstach wybitnych polskich mistrzów słowa – Mickiewicza, Kochanowskiego, Kraszewskiego.

Muzyka Karola Szymanowskiego z kolei wybrzmiewa przepięknym folklorem podhalańskim, którym inspirował się jako wielbiciel Zakopanego i współtwórca tamtejszej bohemy.

Urokowi muzyki Tatr uległ również Wojciech Kilar, który obok motywów religijnych uczynił z niej główne źródło inspiracji. Największą popularność przyniosła mu jednak muzyka filmowa, dzięki której zyskał międzynarodową sławę.

 

W programie koncertu:

  1. Moniuszko – I Kwartet Smyczkowy d-moll
  2. Szymanowski – II Kwartet Smyczkowy
  3. Kilar- Walc z filmu „Trędowata”

 

Czas trwania koncertu: ok. 60 minut (bez przerwy)

Zgiełk historii – Szostakowicz

Dymitr Szostakowicz to najwybitniejszy symfonik XX wieku, który boleśnie przekonał się, jak tragiczny jest los artysty w systemie totalitarnym.

Od debiutu w latach 20-tych do śmierci Stalina pozostawał pod ciągłym nadzorem dyktatora, od którego zależał nie tylko los muzyki, lecz także jej twórcy. W czasach, gdy przesadna awangardowość artysty groziła zesłaniem lub śmiercią, Szostakowicz zwykł zasypiać w ubraniu z małą walizką u boku, gotowy na najgorsze. Nieustający terror i strach kazał mu ulec, odegrać rolę reżimowej marionetki. Utytułowany ogromną liczbą nagród państwowych, z szoferem i daczą, na której ze wstydu odgradzał się od świata, stał się w końcu karykaturą swoich własnych idei.

Twórczość Szostakowicza przepełnia groza właściwa czasom, w których żył. Przygnębienie i rezygnacja miesza się z szalonym, pełnym ironii i bólu triumfem bezlitosnej machiny systemu.

 

W programie :

  1. Szostakowicz – I Kwartet Smyczkowy

                           – VIII Kwartet Smyczkowy

                           – Walc nr 2

 

Czas trwania koncertu: ok. 60 minut (bez przerwy)