fbpx

Vladimir Kiradjiev

urodził się w Bułgarii, od 1989 r. mieszka w Wiedniu. Z wyróżnieniem ukończył studia w Akademii Muzycznej w Sofii w zakresie dyrygentury, kompozycji i prowadzenia chórów. Następnie doskonalił swoje umiejętności w Weimarze (1983) u Kurta Masura, w Sienie (1985) u Franco Ferrar, w Warnie (1987) u Karla Österreichera. W 1988 r. asystował Rafaelowi Frühbeckowi de Burgos przy wystawieniu opery „Borys Godunow”, a w 1996 r. – Jirowi Coutowi przy „Eugeniuszu Onieginie” w Operze Niemieckiej w Berlinie.

 

W latach 1991-92 Kiradjiev był szefem artystycznym wiedeńskiej Residenzorchester, w 1994 r. – dyrygentem na Lucerańskim Festiwalu Muzycznym, pełniąc funkcję „composer in residence”. W latach 1995 i 1996 współpracował z reżyserem Götzem Friedrichem i takimi śpiewakami jak Rene Kolo, Mati Salminen w Operze Niemieckiej w Berlinie. Tam kierował również jednoaktową operą „Ożenek” Musorgskiego. Od 1996 r. do dnia dzisiejszego jest stałym gościem na festiwalu operowym w Siguldzie (Łotwa), gdzie współpracuje z takimi gwiazdami jak Anna Netrebko, Elina Garanca, Maja Kowalewska, Nadia Krasteva i Natalia Uszakowa. W ostatnich latach ściśle współpracuje z reżyserami Jurijem Alexandrowem i Peterem Sellersem.

 

Vladimir Kiradjiev dyryguje takimi orkiestrami jak Litewska Orkiestra Państwowa, Łotewska Filharmonia Narodowa, Filharmonicy Sofijscy, Węgierska Orkiestra Festiwalowa, filharmonie w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu, Łodzi, Białymstoku, Filharmonia Śląska w Katowicach, Symfonicy Berlińscy, Klangforum Wiedeń, Słowacka Orkiestra Kameralna Zilina, UNAL Symphony Orchestra Monter w Shenzhen (Chiny). Solistami na jego koncertach i podczas nagrań były takie znakomitości jak Rafał Blechacz, Ludmil Angelov, Sharon Kam, Guy Touvron, Andrey Korsakov i wielu innych. Pracował z następującymi zespołami operowymi: Opera Narodowa w Rydze, Opera Narodowa w Sofii, Opera Komiczna w Berlinie, Opera w Graz, Teatr Ludowy w Rostocku, Tatarska Opera Narodowa w Kazaniu.

 

Poza wspomnianymi festiwalami w Lucernie i Siguldzie, Kiradjiev gościł również na Festiwalu Warszawska Jesień, Wiedeńskich Tygodniach Festiwalowych, Musica Electronica Nova we Wrocławiu. Pełni rolę dyrektora Muzycznego Festiwalu w Röttingen w Niemczech.

 

Począwszy od sezonu 2008/2009 jest szefem artystycznym Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Nagrywał płyty CD zarówno z muzyką współczesną, jak np. Bernhardem Langem, Dieterem Kaufmannem czy Erichem Urbannerem, jak również z walcami Straussa, czy muzyką operową Pucciniego.

 

Vladimir Kiradjiev jest nauczycielem akademickim w Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Od kilku lat prowadzi kursy dyrygentury w ramach Międzynarodowej Akademii Letniej Praga-Wiedeń-Budapeszt.